darowizna
Finanse

Rodzaje darowizny i sposób ich opodatkowania

Podatek od darowizny: https://kapitalni.org/pl/artykuly/darowizna-bez-podatku-komu-mozna-i-jak-ja-przekazac,73,352 to obowiązek spoczywający na każdym obdarowanym, który wzbogacił się kosztem obdarowującego. To nie tylko pieniądze, ale również wartościowe rzeczy, nieruchomości czy prawa. Każda darowizna musi zostać udokumentowana i zgłoszona do Urzędu Skarbowego.

Pieniądze

Darowizna pieniężna może być zrealizowana w formie gotówki, przelewu, lokaty. Dotyczy to również banknotów i monet kolekcjonerskich o znacznej wartości. 

Wartościowe rzeczy

Podatek należy również uiścić od wartościowych przedmiotów, jak np. samochód. Trzeba w tym celu sporządzić odpowiednią umowę i przenieść prawa na osobę obdarowaną. Takie rozwiązanie nie wymaga żadnych działań ze strony notariusza, jednak auto należy przerejestrować, a nowy właściciel ma obowiązek uiszczać składki z tytułu użytkowania samochodu.

Mieszkania

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku darowania mieszkania. Tutaj niezbędne jest udanie się do notariusza, który sporządzi akt. Jeśli zależy nam na zwolnieniu z podatku mimo przekroczonej kwoty i łączy nas bliski stopień pokrewieństwa, należy poinformować notariusza, który sporządzi wpis umożliwiający całkowite zwolnienie z podatku. Warto tu jednak wspomnieć o tzw. ustanowieniu służebności. Należy bowiem wskazać, że w momencie podpisania aktu notarialnego, darczyńca traci prawo do lokalu. Dzięki temu osoba przekazująca nieruchomość może czuć się bezpiecznie i dalej może korzystać z mieszkania na określonych zasadach. Ustanowienie służebności przyznawane jest dożywotnio i nie przechodzi na spadkobierców. 

Kwoty wolne od podatków

O wysokości podatku decyduje głównie wartość danej darowizny oraz stopień pokrewieństwa. Nasze prawo przewiduje obecnie trzy grupy, które określają wysokość kwoty zwolnionej z opłaty.

1. 9637 zł to kwota wolna od podatku w przypadku osób najbliżej spokrewnionych, jak małżonek, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie.

2. 7276 zł dotyczy drugiej grupy i dotyczy dalszego pokrewieństwa. 

3. 4902 zł to inni nabywcy.

Należy również wskazać na odpowiednią skalę podatkową, która może wynosić 3, 7, 12 procent.