list motyywacyjny
Dla pracowników

Jak napisać dobry list motywacyjny?

Kiedy poszukujemy pracy, musimy zadbać o dwie bardzo ważne kwestie. Pierwszą z nich jest oczywiście CV. Część pracodawców wymaga także dodatkowo listu motywacyjnego. Jak jednak napisać dobry list motywacyjny? Na co koniecznie musimy zwrócić w tym aspekcie uwagę?

Przede wszystkim – chwal się!

List motywacyjny musi nas zareklamować w taki sposób, aby potencjalny pracodawca chciał podjąć z nami współpracę. Nie ma zatem nic złego w tym, że w liście motywacyjnym, będziemy chwalić nasze umiejętności. Pochwalmy się tym, co już umiemy. Opis naszego doświadczenia zawodowego także będzie kluczowy dla przyszłego pracodawcy.To jednak nie wszystkie informacje, które musimy zawrzeć w dobrze napisanym liście motywacyjnym.

Po drugie – opowiedz o tym, dlaczego to właśnie TY!

Kolejną kwestią, którą należy poruszyć, jeśli zależy nam na napisaniu dobrego listu motywacyjnego, jest odpowiednie umotywowanie tego, dlaczego to pracodawca ma wybrać właśnie Ciebie. Wskazanie naszych zalet i doświadczenia, to nie wszystko. Motywując naszą chęć do pracy w danej firmie, poruszmy kwestie związane z rozwojem osobistym. Dowiedzmy się czegoś o firmie, w której chcemy podjąć pracę, aby wykorzystać te informacje w tworzeniu listu motywacyjnego. Nasz potencjalny pracodawca, z pewnością doceni takie działanie.

Dlaczego chcesz pracować u nas?

Ostatnią kwestią, o którą musimy zadbać, kiedy chcemy napisać dobry list motywacyjny, jest bardzo wyraźne umotywowanie tego, dlaczego wybraliśmy akurat tę, a nie inną firmę. Takie działanie pokaże, że doskonale wiemy, gdzie chcemy pracować, znamy profil działalności firmy, a co za tym idzie – jesteśmy bardzo świadomi naszego wyboru. To cechy, które każdy pracodawca doceni.

Wszystko, co zostało powyżej opisane, to bardzo ważne kwestie, na które musimy zwrócić uwagę, kiedy piszemy list motywacyjny. Nie należy jednak zapominać o tym, aby taki list w odpowiedni sposób sformatować. Wybierzmy czytelną czcionkę, wyjustujmy tekst. Nie zapominajmy o akapitach czy zwrotach grzecznościowych. List motywacyjny może zawierać też nasze zdjęcie, które umieścimy w prawym górnym rogu. To sprawi, że pracodawca od razu będzie widział osobę, która ubiega się o pracę w jego firmie. To z pozoru mało znaczące kwestie, ale jeśli zakładamy, że list motywacyjny ma być naszą wizytówką, którą dostarczamy potencjalnemu pracodawcy, dobrze jest zadbać o to, aby była ona jak najlepsza. Spełnienie wszystkich opisanych w powyższym artykule wymagań, z pewnością będzie  bardzo pomocne.

W tym miejscu możesz sprawdzić jak wygląda przykładowy list motywacyjny: https://kapitalni.org/pl/artykuly/list-motywacyjny-jak-napisac-go-poprawnie-gotowy-przyklad,73,483