Usługi księgowe

W Polsce każda osoba jest zobowiązana do rozliczania się z fiskusem w taki czy inny sposób. W zależności od tego, czy pracujemy czy nie, będą potrzebne nam różne dokumenty do przedstawienia w urzędzie skarbowym.

Zrób to sam

Część osób, które mają obowiązek rozliczania się z urzędem skarbowym, stawia na samodzielne uzupełnianie dokumentacji. Jest to dosyć proste i możliwe rozwiązanie w szczególności dla osób, które nie mają działalności gospodarczej, pracują na etacie lub pobierają emerytury czy renty. Dzieje się tak, ponieważ w tych przypadkach jedyne, czego urząd skarbowy od nas chce, to roczne rozliczenie PIT: https://kapitalni.org/pl/artykuly/jak-samodzielnie-rozliczyc-pit,73,290

Działalność gospodarcza a księgowość

Sprawa komplikuje się jednak, gdy prowadzimy działalność gospodarczą. Nadal możemy sobie pozwolić na samodzielną księgowość, ale w tym przypadku wymaga to zazwyczaj od nas większej wiedzy i dużo więcej pracy, ponieważ dokumentacja jest dużo szersza nawet w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Trzeba prowadzić na przykład księgi przychodów i rozchodów czy dokumentację pracowniczą.

Warto pamiętać, że im większa firma, tym bardziej komplikuje się księgowość. Ważna jest znajomość progów podatkowych, sposobów rozliczania się. Przyda się także znajomość prawa pracy i umiejętność tworzenia umowy zlecenie i o pracę.

biurko księgowej

Usługi księgowe – dla kogo?

Księgowość potrafi być bardzo skomplikowana, dlatego pomimo wszystko duża większość ludzi decyduje się na skorzystanie z usług księgowych profesjonalnego biura rachunkowego. Dzięki temu można spokojnie zająć się pracą, zarządzaniem zespołem i rozwojem swojej działalności gospodarczej. Na księgowych decydują się mniejsi przedsiębiorcy z obawy przed pomyłką oraz duże przedsiębiorstwa, ponieważ ich rozliczenia są znacznie bardziej skomplikowane.

Usługi księgowe – co obejmują?

Biuro rachunkowe zajmie się dla firmy wieloma aspektami jej finansów. Poprowadzi księgi, zadba o fakturowanie, podpowie dobre rozwiązania podatkowe. W pakiecie, za który płaci się miesięcznie księgowemu, jest także coroczne sporządzenie PIT dla pracowników do końca lutego oraz zrobienie rozliczenia PIT dla właściciela.

Warto jednak pamiętać, że nawet wśród księgowych możemy trafić na kogoś, kto nie zna się wystarczająco na swojej pracy. Dlatego warto zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania i wyrywkowo sprawdzać jakość usług swojego księgowego. Dobry usługodawca powinien się cały czas dokształcać, dlatego jeżeli słyszysz, że coś zmieniło się na przykład w prawie podatkowym, to możesz poprosić swoją księgowość o wytłumaczenie nowych zasad. Dzięki temu upewnisz się, czy Twój interes jest w dobrych rękach.