Jak odzyskać pieniądze?

Każdy z nas może znaleźć się w cięższej sytuacji finansowej. Tak samo my możemy mieć problemy ze spłatą długów, tak samo ktoś inny również może je mieć, dlatego też czasem trzeba znaleźć w sobie trochę wyrozumiałości i spokojnie podejść do tematu, gdy dłużnik spóźnia się ze spłatą raty.

Jak odzyskać pieniądze?

Na pewno niewiele zdziałamy, jeżeli będziemy działać nerwowo i chaotycznie. Nie naskakujmy na osobę, która ma nam coś zapłacić, od razu ostatniego dnia. Może to przelew został wysłany zbyt późno i po prostu jeszcze nie został zaksięgowany na naszym koncie. Trzeba znaleźć w sobie nieco wyrozumiałości i po prostu podejść do tematu spokojnie.

Jeśli opóźnienie wynosi już kilka dni, to jednak mimo wszystko, zróbmy pierwszy krok, aby pokazać, że pamiętamy o pieniądzach i o zapłacie. Spokojnie więc przypomnijmy się tej osobie, czy też firmie, że musi spłacić należność wobec nas. Zróbmy to może telefonicznie albo za pomocą wiadomości przez pocztę elektroniczną, czy nawet portal społecznościowy. Musimy też oczywiście zbadać reakcję, która będzie i zobaczyć, czy ta osoba w ogóle wyrazi jakąkolwiek chęć spłaty.

Jeśli na wiadomości ktoś będzie odpowiadać wymijająco, czy też w ogóle nie będzie odpowiadać, to warto osobiście upomnieć się o długi. Czyli udajemy się pod adres, gdzie wiemy, że znajdziemy osobę odpowiedzialną za zapłatę wobec nas i przeprowadzamy krótką rozmowę na temat tego, że te pieniądze są nam naprawdę potrzebne. Nie lekceważmy nawet małych kwot, przecież czasem wystarczy tylko pokazać, że taki brak spłat może się wiązać z jakimiś konsekwencjami i nagle te pieniądze znajdą się już na naszym koncie.

Jeśli jednak osoba usilnie nie chce nam zapłacić, to wytoczmy nieco potężniejszą broń, która może być już naprawdę motywująca. Będzie do przed sądowe wezwanie do zapłaty: https://kapitalni.org/pl/artykuly/rodzaje-wezwan-do-zaplaty-przedsadowe-wezwanie-do-zaplaty-i-ostateczne-wezwanie-do-zaplaty,73,102. Oczywiście, jeśli taka osoba wcześniej raczej nie była wobec nas miła, to nie powinniśmy się obawiać zrobienia czegoś więcej i możemy zażądać odsetek za zwłokę. Żądajmy tego, co się nam należy i naprawdę nie bójmy się pokazać silnej ręki.

Na początku, gdy odzyskujemy nasz dług, to jeszcze można zachować pewien spokój i dystans, lecz potem powinno u nas jedynie królować opanowanie i stanowczość. Przecież nie powinniśmy odpuszczać komuś pieniędzy, które naprawdę się nam należą. Nawet jeśli jest to kilkaset złotych, to jeśli wiemy, że mamy rację i mamy nawet na to dokumenty, to walczmy o każdy grosz. Czasem tylko wystarczy trochę się postarać, a potem mamy pewność, że kontrahent będzie zawsze wobec nas regulował długi.