Wypowiedzenie umowy

Umowa o pracę to dokument, w którym zawarte są wszystkie postanowienia między pracodawcą a pracownikiem. Dlatego też kiedy decydujemy się zakończyć współpracę z dotychczasową firmą to powinniśmy pamiętać o tym, że warto odbyć okres wypowiedzenia umowy o pracę aby nie ponieść żadnych konsekwencji. Pracę zmieniamy bardzo często wtedy, kiedy zostanie zaproponowana nam inna oferta z konkurencyjnej firmy, która pragnie nas docenić. Często jest to na tyle dobre propozycje, że po prostu ciężko odmówić i postanawiamy się skusić.

Okres wypowiedzenia

Jednakże nasi szefowie mogą nie być zadowoleni z tego, że pragniemy opuścić ich firmę i bardzo często zdarza się tak, że nie chcą nas puścić z firmy szybciej niż po trzech miesiącach. Taki okres wypowiedzenia musimy przepracować bardzo często wtedy, kiedy byliśmy zatrudnieni w danej firmie przez okres dłuższy niż 3 lata. Oczywiście zawsze pozostaje nam możliwość odwołania się, a także dojścia do porozumienia z firmą za wszelką cenę. Jeśli jednak nie będzie takie możliwości, to pracownik jest zmuszony zostać w danej firmie aż do 3 miesięcy.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Kiedy jesteśmy zmuszeni zostać na kolejne 3 miesiące w firmie, w której nie widzimy już dla siebie miejsca to może się okazać, że będzie to dla nas bardzo nieprzyjemny czas. Szefowie mogą nas bowiem traktować z góry wiedząc, że i tak z danej firmy odchodzimy. W takich momentach warto się jednak zachować bardzo profesjonalnie i dokończyć nasze ostatnie tygodnie w tym miejscu, a potem rozpocząć nowy etap w życiu.

Tutaj sprawdzisz jak liczyć staż pracy a okres wypowiedzenia

Lepiej płatna praca

Kiedy postanawiamy zmienić pracę, to często robimy to ze względów finansowych. Czasami decydować mogą również względy rozwojowe, kiedy widzimy szansę dokształcenia się w danej branży. Nie raz chodzi również po prostu o to, że jesteśmy już zmęczeni tymi samymi ludźmi, których mijamy każdego dnia i spędzamy z nimi setki godzin w miesiącu. Życie jest zbyt krótkie by spędzić je w jednym miejscu, a szczególnie wtedy, kiedy nie czujemy się tam zbyt dobrze.

Lepsze perspektywy

Zmiana pracy podyktowana jest również bardzo często lepszymi perspektywami. Szefowie dają nam rozpiskę naszych prac i jeśli wykonamy ich odpowiednio dużo, to możemy liczyć na wiele bonusów. Często postanawiamy się więc skusić i zmienić nie tylko pracę, ale także branżę. Zmiana pracy może być także podyktowana tym, że chcemy mieć bliżej z pracy do domu i po latach dojeżdżania kilkadziesiąt bądź nawet kilkaset kilometrów dziennie jesteśmy tym mocno zmęczeni i znudzeni.