vivus.pl

Browse By

Pożyczki pozabankowe

pożyczki-pozabankowe

Z powodu kryzysu finansowego wielu Polaków straciło pozytywną historię kredytową. Ta jak się okazuje jest podstawą po udzielenia środków przez bank. Inaczej sytuacja wygląda, gdy interesuje nas pożyczka pozabankowa. Warunki udzielania finansowania są mniej rygorystyczne, a dodatkowo rozwiązanie to posiada wiele innych zalet. Ale czy jest pozbawione wad?

Co kryje się pod pojęciem chwilówki pozabankowej?

Chwillówka pozabankowa jest to forma udzielenia środków pieniężnych przez podmioty nie będące bankami. Dlatego też pod często używanym pojęciem kredyt pozabankowy, kryje się forma finansowania zdefiniowana przez ustawę o kredycie konsumenckim. Co ważne, działalność tych firm nie podlega nadzorowi ze strony Komisji Nadzoru Finansowego. Taki stan rzeczy ma swoje wady i zalety. Z jednej strony, podmioty te nie są zobowiązane do stosowania wyśrubowanych kryteriów obliczania zdolności kredytowej wnioskującego. Jednak z drugiej strony, kontrola nad poczynaniami firm pożyczkowych jest dużo mniejsza.

Kredyty pozabankowe są produktem bardzo zróżnicowanym. Najczęściej cały proces odbywa się za pośrednictwem Internetu, bez konieczności osobistego stawienia się w placówce firmy. Innym sposobem przekazania środków są pożyczki smsowe. Oznacza to, iż cały proces odbywa się za pomocą telefonów komórkowych. Jednakże najczęściej opcja ta obwarowana jest kilkoma warunkami. Najczęściej, trzeba być już klientem danej firmy bądź uprzednio wypełnić wniosek internetowy.

Produkt ten różni się także sposobem spłaty. Standardowo, środki zostają przekazane na konto bankowe klienta, a następnie tą samą drogą spłacony. Jednakże można znaleźć firmy z obsługą do domu. Wtedy przedstawiciel osobiście przyniesie umówione pieniądze, a następnie co miesiąc będzie przychodził po należną mu ratę. Takie rozwiązanie jest dogodne dla osób bez konta bankowego. Oczywiście, takie rozwiązanie jest dodatkowo płatne.

Pożyczki online różnią się też sposobem spłaty. Najczęściej wymaga Se, aby cała kwota wraz z należnymi odsetkami została spłacona w formie jednorazowego przelewu. Jednakże niektóre firmy oferują pożyczki pozabankowe na raty. Zazwyczaj wtedy udzielane kwoty są dużo wyższe. W tym przypadku jednak trzeba się liczyć, iż okres kredytowania jest dłuższy, raty wyższe, a co za tym idzie – całkowity koszt pożyczki. Zatem pożyczki pozabankowe długoterminowe mogą cechowa się okresem spłaty od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Opisane produkty nie zamykają wachlarza propozycji, jakie przedkładają nam firmy. Dlatego też wciąż pojawiają się nowe pożyczki pozabankowe.

Jakie cechy wspólne mają pożyczki pozabankowe?

Ciężko ustalić katalog cech, które posiadają wszystkie firmy działające na rynku chwilówek pozabankowych. Jednakże, najczęściej nie sprawdzają dostępnych baz danych, w tym Krajowego Rejestru Dłużników (KRD). Zatem, jest to najczęściej jedyna forma zdobycia dodatkowych środków pieniężnych dla osób ze złym BIKiem. Ponadto, taka pożyczka jest bardzo szybka. Jeśli proces weryfikacyjny i analiza wniosku przebiegnie sprawnie, pieniądze znajdą się na koncie nawet w przeciągu paru minut. Jednakże, należy pamiętać, iż udzielane kwoty są niskie i często nie przekraczają 3 000- 5000 zł. Aczkolwiek, zdążają i takie podmioty, które chętnie pożyczają więcej.
Jednym z niewielu ograniczeń jest wiek klienta. Najczęściej wymaga się by jego wiek wahał się od 19 lat (bądź od 20 lat) do około 70.

Podsumowując…

Zła historia kredytowa nie przekreśla szans na zdobycie dodatkowych środków. W tym przypadku z pomocą przychodzą firmy z rynku pozabankowego. Reklamują się, iż udzielają pożyczek bez sprawdzania baz, bez zaświadczeń czy bez poręczycieli. Jednakże należy pamiętać, iż za te udogodnienia trzeba niejednokrotnie zapłacić. Oznacza to np. znacznie wyższą stopę procentową pożyczki online niż standardowego kredytu bankowego. Ponadto, niemożność spłacenia zadłużenia w terminie może nas wpędzić w poważne problemy finansowe, gdyż RRSO sięga wielokrotnie poziomu kilku tysięcy procent.