Dokument potwierdzający naszą tożsamość

Każdy funkcjonujący obywatel w Polsce posiada dokument, który go utożsamia. Za jego pomocą może wziąć np. coś na raty lub zaciągnąć pożyczkę czy kredyt. Obecnie żyjemy w czasach kiedy to możemy nie wychodząc z domu zaciągnąć pożyczkę czy kredyt na raty posługując się tylko dowodem osobistym. Jest to oczywiście bardzo duże ułatwienie, jednak w przypadku utraty dowodu, ktoś może zaciągnąć kredyt za nas , a my mimo, że nie zobaczyliśmy na oczy pieniędzy będziemy musieli spłacać nie swoje długi.

Dlaczego tak ważne jest zastrzeżenie dowodu osobistego?

W obecnych czasach musimy szczególnie uważać na swój dowód osobisty. Jesteśmy ciągle narażeni na wiele niebezpieczeństw. Każdy z nas ma dostęp do łatwych pieniędzy, które może otrzymać przez internet w kilka chwil. Oczywiście możemy powiedzieć, że jest to bardzo pomocne, jednak kiedy to nie my posługujemy się naszym dowodem to zdecydowanie może narobić nam problemów i zakłócić spokojny sen. Zastrzeżenie w tym przypadku jest konieczne i lepiej z tym nie czekać, bo może się okazać, że jest już za późno a my posiadamy już długi, których nie zaciągaliśmy.

Zastrzec dowód osobisty możemy na kilka różnych i bardzo łatwych sposobów. Przede wszystkim, kiedy kradzież odbyła się w dzień to możemy udać się jak najszybciej do placówki bankowej, a następnie na komisariat policji. jeśli jednak jesteśmy poza miastem i droga do tego typu instytucji może potrwać to nie należy z tym czekać, bo działać musimy natychmiast.

W przypadku utraty dowodu w nocy musimy jak najszybciej zastrzec dokument. Możemy zadzwonić na całodobową infolinię bankową, a także zalogować się na konto portalu Biura Informacji Kredytowej. To właśnie tam znajdują się informację o wszystkich naszych zobowiązaniach finansowych, a także jak je spłacamy. Każda instytucja, zanim zdecyduje się udzielić nam pożyczki to najpierw do BIK wysyła zapytanie odnośnie naszej historii kredytowej. BIK pozwala także ustawić na swoim koncie alerty informujące nas o każdym zapytaniu przez instytucję i banki o naszą historię kredytową. Warto takie powiadomienia ustawić, bo w przypadku utraty dowodu to kiedy tylko przyjdzie nam takie powiadomienie, poprzez szybkie logowanie na konto możemy to działanie zablokować i osoba po drugiej stronie, nawet kiedy mamy dobrą historię kredytową otrzyma odmowę z automatu, a my nie narazimy się dzięki temu na długi, które nie są nasze.

Utrata dowodu osobistego może zdarzyć się każdemu, dlatego warto wiedzieć co wtedy robić i jak się w tej przykrej sytuacji zachować, żeby uniknąć kłopotów.

Więcej na temat możliwości zastrzeżenia dowodu osobistego – na portalu Kapitalni.org